CRAFT چیست؟

جهان معاصر در سال‌های اخیر، همانند دیگر عرصه‌های تمدن بشری، شاهد بروز موج نویی در معماری است که متاثر از تکنولوژی‌های دیجیتال در فرآیندهای این حرفه است. این موج نو در سطوح مختلفی از تئوری، طراحی و ساخت معماری وارد شده و محصولات متعددی را نیز به وجود آورده است. موج نو معماری به جهت تربیت طراحان خلاق و پیشرو و همسو با خود، بر حوزه‌های آموزش معماری نیز تاثیرات فراوانی گذاشته و در حال ارائه تعریفی جدید از کل حرفه است. آموزش معماری در شکل آکادمیک آن تغییر آرامی را تجربه می‌کند و شکل غیر رسمی آموزش نیز توسط استودیوهای طراحی و به صورت کارگاه‌های آموزشی مورد استقبال علاقمندان قرار گرفته است. منطق سیال و به‌روز شونده این موج نو در ابزار و فرآیند طراحی، باعث شده تا این آموزش غیر رسمی به اندازه فعالیت‌های آکادمیک کارآمد باشد.

CRAFT نیز یک برنامه جامع آموزش طراحی برای حرکت به سمت این موج نو است. با تمرکز بر موضوعات طراحی و ساخت، با استفاده از ابزارها و دستگاه‌های دیجیتال، CRAFT تلاش می‌کند تا برنامه جامعی از آموزش ابزارها، روش‌ها و تکنیک‌های طراحی معاصر را ارائه کند. این آموزش با حرکت به سمت ساخت فیزیکی یک پروژه، مفاهیم تئوری را در یک زمینه عملی به چالش می‌کشد و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های ساخت دیجیتال و با کاربرد متریال سیستم‌های نوین به پژوهش در خصوص این چالش‌ها می‌پردازد. ارائه برنامه‌های سخنرانی با موضوعات روز طراحی و نشست‌های تخصصی مرتبط با موضوعات مطرح شده در کارگاه، از اهداف اصلی این برنامه آموزشی است. در پاسخ به نیازهای جدید جهان پیرامونی در تربیت طراحان خلاق، پژوهشگر و نوگرا، CRAFT تلاش می‌کند تا به بازاندیشی معماری و ساخت دیجیتال بپردازد.

4

پاویون های CRAFT در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴

***

 craftsmen2

***

 

برنامه کاری ۱۳۹۶: Tehran Inside Out

کرفت . آزمایشگاه شهری (City Lab)

مهمترین دغدغه رویداد سالیانه کرفت, همگامی با جریان های  پیشرو جهان معاصر و تجربه و گسترش آنها در فضای طراحی, معماری و هنر ایران است. رویداد کرفت در “آزمایشگاه ماده” (Material Lab), و در مدت سه سال, به تجربه های طراحی و ساخت دیجیتال پرداخته و از این منظر, سیستم های مواد کامپوزیت را در کنار طراحی مبتنی بر ریاضیات به پیش برده است. در این برنامه ها تلاش شد تا همگام با جریان های جهانی “طراحی و ساخت مبتنی بر کامپیوتر(Computational Design and Digital Fabrication)” حرکت شود, و این مفاهیم از مجرای کار گروهی و هوش جمعی (Collective Intelligence) تجربه عملی گردد. “آزمایشگاه شهری” (City Lab) رویداد سالیانه کرفت این مسیر را یک گام دیگر به جلو خواهد برد. هرچند هنوز هم طراحی و ساخت دیجیتالی اهمیت دارند, اما تمرکز ویژه ای  بر داده های بزرگ و تحلیل این داده ها برای فعالیت طراحی خواهد شد. جهان امروز, جهان تولید و تحلیل داده است و طراحی امروز نمی تواند فارغ از این سرشاری داده های دیجیتالی صورت بندی شود. رویداد سالیانه کرفت تلاش می کند تا در آزمایشگاه شهری خود بر جهان پیچیده و هیجان انگیز داده ها, دریاف, تولید و تحلیل آنها و طراحی ابزارها, دستگاه ها و پروژه های مبتنی بر آنها حرکت کند.

.

رویداد سالیانه کرفت . آزمایشگاه شهری . دوره ۲۰۱۷

رویداد کرفت در سال ۲۰۱۷ در ترکیب با مدرسه تابستانی IaaC برگزار خواهد شد و از این منظر, نماینده یک حرکت جهانی خواهد بود. برنامه امسال به شکلی موازی با کشور های مختلف جهان پیش خواهد رفت و بخشی از شبکه بزرگ مدرسه تابستانی IaaC خواهد بود. اما از منظر برنامه ای, رویداد کرفت نگاه ویژه خود به مسائل طراحی را پیگیری خواهد کرد. از این بابت, موضوع اصلی طراحی و پژوهش این برنامه در تهران به شکل زیر تعریف می شود:

.

Tehran Inside Out

دختر بچه ای که از شهر, برنامه ها و آرزوهایش فاصله می گیرد, و در چالش های زندگی امروز, تجربه اندوزی می کند. در همین راستا, تمام احساسات و بلافاصله خاطرات  او توسط گوی های شفافی که در مرکز فرماندهی احساسات او هستند نمایش داده شده و ذخیره می گردند […]. انیمشن خلاقانه شرکت دیزنی “Inside Out” نقطه شروع و موضوع محوری پژوهش این برنامه است. به طور مشخص اینکه احساسات انسانها چگونه دریافت و خوانده  می شوند, و چگونه بر طراحی و ساخت اشیا اثر می گذارند. اینکه شادی, ناراحتی, عصبانیت, مهربانی و احساسات مختلف انسان, چگونه دریافت می شوند, چگونه تحلیل می شوند, چگونه به داده ریاضی مبدل می گردند و چگونه بر قدم های بعدی طراحی و ساخت تاثیر می گذراند. موضوع بیانگر فرآیند پیچیده ای از دریافت اطلاعات, انتقال, ذخیره سازی و تحلیل آن, و در نهایت باز نمایی آن در “فرآیند” یا “فرآورده” طراحی است. این بازنمایی می تواند کیفیتی بهنگام داشته باشد, و همواره و در طول زمان بر وضعیت و کیفیت پروژه تاثیر بگذارد. از مجرای چنین پژوهشی نه تنها مساله طراحی کردن و ساختن در فضای تعاملی جدید مورد کاوش قرار می گیرد, بلکه داده های تحلیلی که حاصل تعامل و کنش های مداوم انسان است, به بخشی از اثر فیزیکی بدل می گردد. آثاری که در این برنامه ساخته می شوند در مقیاسی هستند که در فضای داخلی یک گالری نمایش داده می شوند تا از این مجرا بتوانند با مخاطبین عمومی ارتباط برقرار کنند. این آثار می توانند از جنس اینستالیشن باشند که توانایی استقرار در محیط های شهری و تعامل با حوزه عمومی را نیز دارند.

.

روش . ابزار . لوازم

رویداد کرفت ۲۰۱۷, نیازمند فرآیند و روش شناسی پژوهشی است که در آن روش ها, ابزارها و تکنیک های گرد آوری اطلاعات, تحلیل اطلاعات, انتقال و بازنمایی اطلاعات به حوزه های فیزیکی, و تجمیع آنها در آثار ساخته شده, بررسی شوند. از این منظر, استفاده از ابزار و نرم افزار های مختلف طراحی دیجیتال در کنار استفاده ابزارهایی که ارتباط فضای دیجیتالی و واقعی را فراهم می آورند اهمیت دارند. این ابزارها از یک سو نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی و طراحی پارامتریک بوده و از سوی دیگر ابزار های الکترونیکی , سنسورها, بردهای میکروکنترلر و پلتفرم های برنامه نویسی آنها را شامل می شود. در کنار و شاید بالاتر از آشنایی با این ابزارها و تکنیک ها, درک صحیح مسائل طراحی مبتنی بر داده های بزرگ است که در این برنامه مورد توجه قرار می گیرد. درکی که می تواند از نظام ادراکی ما از جهان پیرامونی مان شروع شود و بر آن تاثیر نیز بگذارد.

INSIDE OUT

More information /  Application  :

IRAN // TEHRAN